Mesilased vajavad oma elutegevuseks taimede nektarit ja õietolmu. Aasta jooksul kulutab üks mesilaspere toiduks 86-90 kg mett, sellest 12-20 kg süüakse ära talvel. 1 kg vaha tootmiseks kulutavad mesilased ca 3,5 kg mett ja üha töömesilase vagla üleskasvatamiseks kulub 0,145 g õietolmu. Seega on pere aastane õietolmuvajadus 17-25 kg.
Taimede kasvukohta, kus mesilased endale toiduvarusid koguvad, nimetatakse korjemaaks. Mesilasperede pidamisel on tähtis nii korjemaa suurus ja taimekooslus kui ka mesilasperede tihedus 1m2 kohta. Korjemaa suuruse ja seal oleva taimekoosluse järgi saab mesinik välja arvutada kui palu peresid ta ühte koht paigutada võib. Keskmiselt on ühes mesilas 10-12 peret ja mesilate vahele peaks jääma vähemalt 2 km. Mida lähemal on õitsvad taimed mesilale seda rohkem saavad mesilased nektarit tarru kanda, kuna siis kulub vähem nektarit mesilastele enda toitmiseks. Kaugemalt kui 2 km mesilased nektarit tarru ei too, sest siis kulub kogu kogutud nektar mesilasel endal ära.
“KASUMLIKU MESILA RAJAMINE JA MAJANDAMINE”, EMÜ Põllumajandus- ja Keskkonnainstituut, Bakalaureusetöö, Hanno Amberg, Tartu 2014