Susimesi OÜ

Taruvaigu tinktuur 10ml

Transport eelneval kokkuleppel

Hind 5.- eur

Sobib eelkõige väiksemate nahakahjustuste taastamisel antibakteriaalse vahendina otse nahale kandes. Ennetavalt võib kasutada ka külmetuse korral kurku pihustades.

Soovid tellida – edasta oma soov!

Taruvaigu tinktuur 100% looduslik toode

Saaremaa loodusest inspireeritud – jõud igas tilgas!

Koostis:

  • Propolis (taruvaik)
  • 80%-ne alkohol

Ei sisalda mahu-, lisa- ega lõhnaaineid.

Pakend:

  • Pipetiga kork
  • Pihustiga dosaator

 

Kasutusjuhend

Välispidiseks kasutamiseks. Enne tarvitamist loksutada!

Avage pudel korki vastupäeva keerates. Pipeti või pihustiga kandke tinktuuri otse nahale, vajadusel hõõruge õrnalt laiali.

Kasutatakse:

  • Putukahammustuste korral sügeluse ja ärrituse vähendamiseks.
  • Marrastuste ja väikeste nahakahjustuste taastumise kiirendamiseks.
  • Akne ja põletikuliste nahaprobleemide leevendamiseks.
  • Naha hoolduseks ilma määrimiseta.

Hoiatused:

  • Hoida silma sattumise eest! Vajadusel loputada rohke veega.
  • Allergilised mesindussaaduste (mesilasmürk, mesi, õietolm) suhtes ei tohiks toodet kasutada.
  • Mitte kanda lahtistele haavadele.
  • Hoida lastele kättesaamatult.
  • Mitte kasutada rohkem kui 7 päeva järjest. Uuele kasutusperioodille peaks eelnema vähemalt sama pikk paus, kui pikalt toodet varasemalt järjest kasutati.
  • Mitte kasutada rohkem kui 20 tilka päevas!

Säilitamine: hoida toatemperatuuril, kaitstuna otsese päikesevalguse eest.

 

Mis on taruvaik ja kuidas see tekib?

Taruvaik ehk propolis on mesilaste poolt toodetud vaigutaoline aine, mis kaitseb mesilastaru bakterite, viiruste ja seente eest. Mesilased koguvad vaiku ja palsameid puude koorelt, pungadelt ning lehtedelt, lisavad neile lõuanäärmete eritisi, vaha ja õietolmu ning viivad tarusse. Valminud taruvaik on tahke, elastne ning tugeva antibakteriaalse toimega.

Peamised omadused

  • Antibakteriaalne ja viirusevastane: aitab takistada haigustekitajate arengut
  • Põletikuvastane: rahustab ärritunud nahka
  • Leebe valuvaigisti: leevendab ebamugavust ja kiirendab naha taastumist
  • Antioksüdantne toime: kaitseb rakke vabade radikaalide eest

Taruvaik ajaloos ja rahvameditsiinis

Rahvameditsiin: taruvaiku on kasutatud seedetegevuse toetajana ja immuunsüsteemi tugevdamiseks tänu selle antimikroobsetele omadustele. Hambavalu korral kasutati kas taruvaigu tükikest haige hamba vastu surudes/ närides. Kurguhaiguste korral näriti propolise purukesi või tilgutati suhu taruvaigu alkoholilahust.

Egiptuses ja antiikajastul: palsameerimiseks ja haavade raviks.

Tänapäevane meditsiin: kasutatakse hambaravis, nahaprobleemide ravis ja viiruste ennetamiseks.

 

Pikemalt taruvaigust “Tänapäeva Mesindus” – Käsiraamat 2019

Taruvaik on kleepuv vaigusarnane aine, mida mesilased kasutavad eelkõige pesaruumi steriliseerimiseks ja haigustekitajate tõrjumiseks. Taruvaiku kasutatakse ka kärjekannude pinna poleerimiseks ja samuti tarus leiduvate pragude täitmiseks või katmiseks. Puud ja põõsad toodavad vaikusid ja palsameid kaitseks putukate või seente rünnakute vastu. Taruvaigu valmistamiseks koguvad mesilased puude või põõsaste koorelt, pungadelt ja lehtedelt neid vaigu- või palsamilaadseid eritisi, paigutavad need vaiguste tilkadena tagajalgade suirakorvikestesse ning toovad tarru.

Taruvaigu koostis ja omadused

Taruvaik on pruunikat, pruunikasrohekat või ka punakat tooni, sõltuvalt päritolust. Näiteks kasepungade palsamist valmistatud taruvaik on roheka tooniga, haavalt pärinev hallikas, paplitelt kogutu aga punakaspruunikas. Aja jooksul muutub taruvaik tumedamaks. Värskelt valmistatud taruvaik on pehme, kleepuv ja plastiline, seda eelkõige mesilastaru pesaruumi temperatuuril (30 °C või rohkem). Aja jooksul ja eriti madalamal temperatuuril (12–15 °C) muutub taruvaik kõvemaks ja rabedamaks. Värske taruvaik on meeldiva aromaatse lõhnaga. Taruvaigu maitse on varieeruvalt vürtsine ning sõltuvalt vahasisaldusest vähem või rohkem mõrkjas või lausa kibe.

Teadlaste arvates valmistavad mesilased taruvaiku ka õietolmuterade kestadest pärineva kõrvalproduktina. Selle tõestamiseks tehti katseid, kus mesilastel puudus võimalus saada vaigulisi või palsamilaadseid aineid, kuid neil oli kasutada piisavalt palju õietolmu. Osutus, et sellistes mesilasperedes leidus ometi vähesel määral värsket taruvaiku, mis pidi tekkima õietolmu töötlemisel. Taimede vaikudest ja palsamitest pärineva taruvaiguga võrreldes on selline taruvaik madalama kvaliteedi ja aktiivsusega, sisaldades rohkem vaha ja ballastaineid.

Taruvaik sisaldab 50–60% või ka rohkem aromaatseid vaike ja parkaineid, umbes 10% eeterlikke õlisid ja teatud koguses vaha. Taruvaigu erikaal varieerub sõltuvalt koostisest ja eriti vahasisaldusest vahemikus 1,110–1,138 g/cm3 ning selle sulamistemperatuur on 100–118 °C. Mesilaspere toodab aastas hinnanguliselt 100–300 grammi taruvaiku. Mesilased kasutavad taruvaiku kui antibakteriaalset ja haiguste levikut tõkestavat ainet kärjekannu seinte, taruseinte ja kärjeraamide ning muude taru sisepindade desinfitseerimiseks. Taruvaiguga tihendatakse pesaruumi seintes või tarudetailide vahel olevad kuni mõne millimeetri laiused praod.

Sügise saabudes hakkavad mesilased sageli piirama lennuava suurust, sulgedes selle osaliselt taruvaiguga või taruvaigu ja vaha seguga. Mõnikord ennustavad mesinikud selle järgi, kui tugevasti on mesilased sügisel taruvaiguga lennuavade läbipääsu kitsendanud, milline tuleb eelseisev talv. Nimetus ‘propolis’ tuleb kreeka keele sõnadest pro (ees) ja polis (linn) ning viitab mesilaste taru ehk mesilaslinna sissepääsu sulgevale ainele.

Taruvaigu kasutamine

Taruvaigul on tugevad antibakteriaalsed, antiseptilised ja antimükoloogilised omadused, mis aitavad vältida või maha suruda mitmeid mesilaste nakkushaigusi. Neid taruvaigu omadusi kasutatakse rahvameditsiinis ning mõnelgi maal ka ametlikus meditsiinis inimeste mitmesuguste haiguslike seisundite leevendamiseks või parandamiseks. Puhtal kujul tarust kogutud taruvaiku on kasutatud väiksemate nahahaavade ja kriimustuste, samuti põletuste raviks. Taruvaigukuulikeste mälumine aitab sageli kurguhädade ja seedekulgla ärrituste või haavandieelsete seisundite korral. Taruvaik on ka tugeva valuvaigistava toimega. Sellepärast on taruvaigu kuulikesi hoitud vastu põletikuliselt valutavat hammast ja iget, et ühtaegu vähendada hambavalu ja teisalt suruda maha põletikku. Peab siiski tunnistama, et tõsise hambaaugu korral jääb taruvaigu abist väheks ja tuleb pöörduda hambaarsti poole.

Taruvaiku kasutatakse 10–20-protsendilise piirituslahusena nii nahahädade korral kui ka koos veega kuristamiseks kurguvalu ja köha puhul. Taruvaiku saab lahustada etüülpiirituses, madala piiritusemääraga viinas taruvaik ei lahustu. Peab ka arvestama, et piirituses lahustub vaid umbes pool taruvaigust, ülejäänu on taruvaigus sisalduv ballastaine. Seega tuleb 10% taruvaigutinktuuri valmistamiseks võtta 20 grammi taruvaiku ja 90–100 ml piiritust. Segu valatakse soovitavalt tumedasse klaaspudelisse või –purki, see suletakse kaanega ja paigutatakse pimedasse hoiupaika valmima, segu aeg-ajalt loksutades. Kahe nädala pärast on piiritus enamiku taruvaigu toimeainetest lahustanud ja kasutamisvalmis tinktuuri võib põhja vajunud ballastainetelt ära valada puhtasse klaaspudelisse või –purki.

Taruvaiku on teatud määral kasutatud mööblitööstuses ja mööblilakkide valmistamisel. Lakkide koostises annab taruvaik pinnale vastupidava läike, mida ka näiteks kuum vesi ei kahjusta. Aianduses on taruvaiku kasutatud viljapuude pookevahas, mis soodustab poogendi vastuvõtmist ja kinnikasvamist. Taruvaiku on kasutatud ka loomade haavade või nahahaiguste ravimisel.

Tellimiseks edasta oma soov!

Neto

10ml

Scroll to Top