Susimesi OÜ

Balance Test

Transport eelneval kokkuleppel

Saad erilisel viisil kontrollida, kas sinu keha oomega-6 ja oomega-3 vahekord on tasakaalus, ning vaadata BalanceTestiga üksikasjalikke „enne ja pärast“ tulemusi. See on sõltumatu labori VITAS pakutav ja hõlpsalt läbiviidav kuiv veretest, mida saab mugavalt teha kodus ja mis aitab sul alustada oma terviseplaaniga.

Kas tead, et laste oomegarasvhapete vajadus erineb täiskasvanute omast?
Tänapäevased suunised selle kohta, milline on tervislik oomega rasvhapete vahekord, põhinevad täiskasvanute sihtväärtustel. Aitame sul välja selgitada, millised on just sinu lapsele vajalikud oomega-3-rasvhapete kogused.

Test mõõdab 11 rasvhapet, sh küllastunud, monoküllastumata (oomega-9) ja polüküllastumata (oomega-6 ja oomega-3) rasvhappeid. Üksikute rasvhapete väärtused on väljendatud tabelis protsendimäärana kõikide mõõdetud rasvhapete koguhulgast. Iga rasvhappe keskmine väärtusvahemik (põhineb suure hulga tasakaalustatud näitajatega isikute andmetel) on tabelis esitatud võrdlusalusena sihtväärtuse all. Mõõdetakse järgmisi rasvhappeid:

palmitiinhape, C16:0, küllastunud rasv

steariinhape, C18:0, küllastunud rasv

oleiinhape, C18:1, oomega-9

linoolhape, C18:2, oomega-6

alfa-linoleenhape, C18:3, oomega-3

gamma-linoleenhape, C18:3, oomega-6

dihomo-gamma-linoleenhape, C20:3, oomega-6

arahhidoonhape (AA), C20:4, oomega-6

ekosapentaeenhape (EPA), C20:5, oomega-3

dokosapentaeenhape (DPA), C22:5, oomega-3

dokosaheksaeenhape (DHA), C22:6, oomega-3

Kinnitatud testimiskomplekt
Zinzino kuiv veretest on kooskõlas meditsiinilisi in vitro diagnostikavahendeid käsitleva Euroopa direktiiviga 98/79/EÜ. See tähendab, et test ja kõik selle osad vastavad kohaldatavatele õigusnormidele ja komplekt kannab CE-märgist.

Tulemuste arvutamine
nalüüs hõlmab 11 rasvhapet ja nende väärtuste kogusummaks loetakse 100%. Alltoodud kuus väärtust põhinevad seitsmel rasvhappel. Kõigi seitsme rasvhappe analüüsitud kogus arvutatakse protsendina 100%-st.

1. Oomega-3-eikosapentaeenhape (EPA)

2. Oomega-3-dokosaheksaeenhape (DHA)

3. Oomega-3-dokosapentaeenhape (DPA)

4. Oomega-6-arahhidoonhape (AA)

5. Oomega-6-dihomo-gamma-linoleenhape (DGLA)

6. Küllastunud rasv, palmitiinhape (PA)

7. Küllastunud rasv, steariinhape (SA)

Kaitseväärtus
Esmalt arvutatakse välja järgmised kolm tunnustatud tervisenäitajat.

1. Oomega-6-rasvhappe suhtarv arvutatakse järgmise valemi alusel: (DGLA + AA) * 100 : (DGLA + AA + EPA + DPA + DHA)

2. Oomega-3-rasvhappe väärtus on EPA ja DHA summa

3. Tasakaaluväärtuse saamiseks jagatakse oomega-6-rasvhape (AA) oomega-3-rasvhappega (EPA)

Teises arvutuses antakse kõikidele näitajatele sama kaal ja neile määratakse väärtus vahemikus 0–100, mis jagatakse seejärel kolmega, et leida kaitseväärtus, mis peaks ideaalis olema üle 90. See ei kajasta inimese tervislikku seisundit, vaid näitab üksnes rasvhapete kaitsetaset.

NB! EPA ja DHA väärtused võivad arvutusi olulisel määral mõjutada ning kui EPA ja DHA määrad on madalad, võib ka kaitseväärtus tulla erakordselt väike või jääda sootuks nulli.

Oomega-3-rasvhapete indeks
Oomega-3-rasvhapete indeks on EPA ja DHA ehk kahe peamise oomega-3-rashvappe protsendimäärade kogusumma. Nende koondväärtus peaks ideaalis olema vähemalt 8%, aga soovitavalt veelgi suurem (nt 10%).

Rakkude peamise ehitusmaterjalina on oomega-3-rasvhapetel mitmeid kasulikke omadusi. EPA domineerib veres, lihastes ja kudedes, samas kui DHA-d leidub palju ajus, spermas ja silmades.

Oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete tasakaal
Tasakaalu arvutamiseks jagatakse AA protsendiväärtus EPA protsendiväärtusega (AA : EPA) ning saadud tulemus väljendatakse tasakaaluväärtusena, nt 3:1. Ideaalis peaks oomega-6- ja oomega- 3-rasvhapete tasakaal kehas olema väiksem kui 3:1.

Kui see vahekord on suurem kui 3:1, tasub mõelda toitumise muutmise peale. Oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete väike vahekord on oluline rakkude ja kudede normaalseks arenguks (homeostaas). Ühtlasi aitab see kehal põletikulisi protsesse ohjata.

Rakumembraani voolavus
Voolavuse arvutamiseks jagatakse kahe küllastunud rasva protsendiväärtus kahe oomega-3-rasvhappe protsendiväärtusega. Voolavusväärtus on seega (PA + SA) : (EPA + DHA) ja tulemus väljendatakse voolavusindeksina, nt 3:1. Kui voolavusväärtus on väiksem kui 4:1, on rakumembraanides piisavalt voolavust.

Mida rohkem on membraani koostises küllastunud rasvhappeid, seda jäigem on membraan. Ja vastupidi – mida rohkem on membraani koostises polüküllastumata rasvhappeid, seda voolavam on membraan. Rakumembraani koostis ja struktuur on ülimalt olulised raku ja seega kogu organismi tervise jaoks. Ühest küljest peab membraan olema piisavalt jäik kindla rakustruktuuri tagamiseks. Teisest küljest peab membraan olema piisavalt voolav, et võimaldada toitainete rakku sisenemist ja jääkproduktide väljumist.

Vaimne jõud
Selle väärtuse arvutamiseks jagatakse AA protsendiväärtus EPA ja DHA protsendiväärtuste summaga, st vaimse jõu väärtus = AA : (EPA + DHA). Tulemus väljendatakse vaimse jõu väärtusena, nt 1:1. Väärtus peaks olema väiksem kui 1:1, et tagada ajule ja närvisüsteemile piisav ja tasakaalustatud varu nii oomega-6- kui ka oomega-3-rasvhappeid.

Merelist päritolu oomega-3-rasvhapete EPA ja DHA tarbimine parandab kognitiivseid võimeid. Lapsepõlv ja vanaduspõli on kaks kriitilist ja tundlikku etappi inimese elus – oomega-3-rasvhapete puudust seostatakse õpiraskuste ja puuduliku mäluga, samuti meeleolu kõikumisega.

Arahhidoonhappe (aa) indeks
AA indeks näitab oomega-6-rasvhappe AA mõõdetud väärtust protsendimäärana mõõdetud rasvhapete koguhulgast. Hea keskmine AA väärtus jääb vahemikku 6,5–9,5% (optimaalselt 8,3%).

Arahhidoonhape (AA) on organismi jaoks kõige olulisem oomega- 6-rasvhape. AAst saab alguse oomega-6-rasvhapete vallandatud lokaalsete koehormoonide (nt prostaglandiinid, tromboksaanid ja leukotrieenid) tootmine, mis kõik vastutavad erinevate funktsioonide eest. Üldine eesmärk on aga kaitsta keha kahju eest, piirates infektsiooni edenemist või vigastuse mõju.

Scroll to Top