Susimesi OÜ

Eduka mesindushooaja alus

Eduka mesindushooaja alus

  1. aasta suvi oli erakordselt soodus varroalesta arenguks. Need mesinikud, kes suvel lesta arvukust ei monitoorinud ega teinud suve lõpus mee võtmise järel kohest lestatõrjet, peavad kahjuks juba praegu, keset talve, tõdema mesilasperede kehva talvitumist või isegi hukkumist.

Teiste mesinikega suheldes leian, et talvitumise teema on taas oluline käsitleda. Siinkohal toon välja mõned näpunäited, et oleks selge, mis on eduka mesindushooaja alus.

Talvitumine on võti edule

Mesilasperede talvitumine on iga mesiniku jaoks tõeline proovikivi, mis määrab suuresti järgneva hooaja edu. Hea talvitumine tagab kevadel tugevad ja terved pered, mis on võimelised produktiivselt mett ja teisi mesindussaadusi tootma. Seega on oluline mõista mesilaste talvitumise bioloogiat ning rakendada meetmeid, mis toetavad pere heaolu ja elujõudu kogu talveperioodi vältel.

Talvitumine on võti edule ning eduka mesindushooaja alus on mitmete tegurite koosmõju, mida mesinik saab oma tegevusega otseselt mõjutada.

Mesiniku tegevused

  • Terved ja tugevad mesilased: Augustis koorunud noored mesilased on vähem vastuvõtlikud lestade ja haiguste suhtes. Tugevad pered, mis koosnevad 20 000-40 000 isendist, tarbivad talvel vähem toitu ja on kevadel kiirema arenguga.
  • Noor ja viljakas mesilasema: Noor ema tagab hea haudmetegevuse ja pere tugevuse kevadel. Ema puudumisel on pere rahutu ja tarbib rohkem toitu.
  • Piisav ja kvaliteetne söödavaru: Talveperioodiks on vaja tagada piisav kogus mett või sügisel anda lisasööta kvaliteetse suhkrusiirupi näol. Ideaalne on puhas mesi, näiteks ristikult ja mesikalt. Tumedad meed, mis sisaldavad palju mineraalaineid, tekitavad seedejääke ja ei ole talvitumiseks nii head. 
  • Sobivad tarutingimused: Taru peaks olema piisavalt suur, et mahutada kogu pere ja tagada hea ventilatsioon. Talvekobar ei karda külma, vaid oluline on kaitsta seda niiskuse ja väliste ohtude, nagu linnud ja närilised eest.
  • Õigeaegne varroalesta tõrje: Lestatõrje on oluline teha enne talve, et tagada tervete mesilastega pered. Tähelepanu on vaja pöörata ka sellele, et meie sügised on palju pikemalt soojad ja mesilaste lendlus toimub ka oktoobris, vahel ka novembris – see aga tähendab, et kui lestatõrje on lõppenud septembri alguses, jõuavad mesilased endale uuesti suure hulga lestasid mujalt hankida, röövides naabermesila nõrkasid ja ravimata peresid.
  • Tee koostööd: lepi oma lähemate mesinikega kokku ühine lestatõrje plaan ning tehke seda samal ajal! Kui mõni mesinik ei oska või ei saa lestatõrjet iseseisvalt teha, aita teada või pöördu abi saamiseks oma usaldusmesiniku poole.

Pane tähele!

Lisaks eelpool mainitud teguritele on oluline vähendada mesilaste stressi talveperioodil. Vähene talvesööda kogus võib pika ja jaheda kevade korral nõuda lisasööda andmist, kuid ka liigse talvesööda andmist tuleks vältida, sest sellega kurnavad mesilased oma organismi ning pika ja jaheda kevade korral võivad talvitunud mesilased hukkuda enne kui suudavad piisavalt noori mesilasi üles kasvatada. Perede ühendamist tuleks teha ettevaatlikult, kuna see tekitab mesilastele stressi ja võib halvendada talvitumist. Nõrgad pered ühenda juba enne talvesööda andmist.

Mesilaste talvitumise edukuse tagamiseks on oluline jälgida perede käitumist ja reageerida kiiresti probleemidele. Regulaarne tarude kontroll, lendavate mesilaste jälgimine ja langetise hulk annavad infot pere seisundi kohta. Kui märkate rahutust või ebatavalist käitumist, on vaja koheselt tegutseda, et leida probleemi põhjus ja rakendada lahendus.

Kokkuvõte

Mesilaste heaolu on mesiniku vastutusel. Pannes talvitumisele terved, tugevad pered, tagades neile piisava ja kvaliteetse söödavaru ning luues soodsad tarutingimused, need on eduka mesindushooaja aluseks!

Talvekadude taastamiseks leiad endale uued idupered siit!

Scroll to Top