Susimesi OÜ

Mesi

“8 peamist mee kasu tervisele” Ranjani Sabarinathan MSc, 26.03.2021 Medical News Bulletin

Mesi läbi aegade

Mesi on loodusand, mida on iidsetest aegadest kasutatud toiduna ja tervise toetamiseks. Mee unikaalsed omadused tulenevad selle rikkalikust koostisest, sealhulgas kõrgest suhkrusisaldusest, eriti fruktoosist ja glükoosist, samuti valkudest, aminohapetest, vitamiinidest, orgaanilistest hapetest, mineraalainetest ning lenduvatest ühenditest nagu flavonoidid ja polüfenoolid. Mesi toimib loodusliku magustajana ning on tuntud oma antimikroobsete ja rahustavate omaduste poolest, aidates toetada seedimist, immuunsüsteemi ning haavade paranemist. Lisaks loob selle happeline keskkond ja antibakteriaalne koostis ebasoodsa pinnase soovimatute organismide kasvuks, aidates kaitsta mikroobide eest ja säilitada organismi loomulikku tasakaalu.

Haavade paranemine

Mesi võib antibakteriaalsete ja põletikuvastaste omaduste tõttu olla tõhus haavade, põletuste ja haavandite ravimisel. Mesi aitab säilitada haava niisket keskkonda ning stimuleerida haava paranemist soodustava uue koe kasvu.

Lisaks võib mesi aidata stimuleerida immuunrakkude tootmist kui on olnud kokkupuude infektsioonidega.

Seennakkuste ravi

Uuringud näitavad, et puhas mesi võib aidata võidelda erinevate seeninfektsioonidega, sealhulgas pärmseente põletiku ja nahaseenega. Mee tõhusus võib tuleneda selle võimest pidurdada seente kasvu ja takistada bakterite põhjustatud infektsioone.

Seedetrakti häired

Mett saab kasutada seedetrakti kahjustavate haiguste raviks või ennetamiseks. Uuringute kohaselt võib mesi ravida nii gastriitri kui ka peptilisi haavandeid.

Mesi aitab vältida bakterite kinnitumist sooleseinale, kattes bakterid meega või muutes meega bakterite omadusi, mis mõjutavad koostoimet peremeesrakkudega.

Mesi võib olla võimeline parandama kahjustatud soolekihti ja aitama uute kudede kasvatamisel. See võib vähendada näiteks ka bakteriaalse infektsiooni põhjustatud kõhulahtisust.

Südame- veresoonkonna haigused

Mesi vähendab südame- või südame-veresoonkonna haiguste riski, sest mett peetakse rikkaks antioksüdantide, nagu flavonoidid, C-vitamiin ja fenoolid, allikaks. Uuringute kohaselt võib tatramesi potentsiaalselt suurendada vere antioksüdantide mahtu.

Antioksüdandid, nagu flavonoidid, võivad aidata vähendada südame isheemiatõve ja insuldi riski. Seda tehakse, aidates arteritel laieneda, mis võimaldab piisavat verevoolu südamesse. Antioksüdandid takistavad ka trombotsüütidel trombide moodustumist ning takistavad LDL-kolesterooli (tuntud kui halva kolesterooli) oksüdeerumist.

Alandab vererõhku 

Uuringud näitavad, et mesi võib potentsiaalselt vähendada kõrget vererõhku, mis on südame-veresoonkonna haiguste tekke riskifaktor. Teadlased tõdevad hetkel veel, et see valdkond vajab siiski täpsemaid kliinilisi uuringuid.

Parandab kolesterooli taset

Kõrge LDL-kolesterooli taset peetakse südame-veresoonkonna haiguste, näiteks ateroskleroosi riskiteguriks. Uuringud näitavad, et mesi võib parandada kolesterooli taset kehas. Mõned uuringud näitavad, et mee võime pärssida hüübimist ja trombotsüütide agregatsiooni veres võib aidata vältida naastude kogunemist arteritesse ehk vähendada trombide tekke tõenäosust.

2008. aasta uuringu kohaselt on looduslik mesi suutnud vähendada üldkolesterooli taset, LDL-kolesterooli taset ja tühja kõhu veresuhkru taset ülekaalulistel ja rasvunud patsientidel. Leiud näitavad ka, et mesi suurendas nendel patsientidel HDL-kolesterooli (hea kolesterool) taset. Need tulemused ilmnesid ilma kehakaalu suurenemiseta.

Hingamisteede infektsioonid

Mesi omab antibakteriaalseid, viiruse- ja põletikuvastaseid omadusi, muutes selle tõhusaks nakkuste vastu. Mesi võib olla tõhus gripi- ja punetiseviiruste vastu. Mõnede uuringute kohaselt võib teatud tüüpi mesi (näiteks manukamesi ja ristikumesi) olla tõhus ka tuulerõugete korral.

Mesi võib potentsiaalselt aidata lastel toime tulla hingamissüsteemi mõjutavate bakteriaalsete või viirusnakkuste põhjustatud köhaga. Uuringutes leiti, et mesi on köha sümptomite leevendamisel tõhusam kui enamik tavalisi ravimeid. Leiti ka, et mesi suutis köha kestust lühendada paremini kui teised ravimid ning lisaks parandas ka öist une kvaliteeti ülemiste hingamisteede infektsiooniga lastel.

Üldiselt ei soovitata mett anda alla üheaastastele lastele. Selle põhjuseks on asjaolu, et imikutel on nõrk immuunsus bakterite vastu, mida võib meest leida.

Tavaline vahend kurguvalu raviks on mee võtmine soojas vees või piimas. Mett saab kasutada külmetuse raviks, segades seda sooja piima, sidruni- või redisemahlaga.

Suu tervis

Mett võib kasutada mitmete suuõõne haiguste, sealhulgas parodontiidi (igemehaigus) ja igemepõletiku, raviks. Mesi võib aidata vältida hambakattu, suu limaskesta põletike ja haavandite teket suus. Mee põletikuvastased omadused võimaldavad tal parandada kahjustatud rakke või kudesid suus.

Igemepõletiiku saab ravida mett vee või muu vedelikuga kuristades. 2018. aastal Indias tehtud uuring näitas, et manuka- ja toormeel põhinevad suuveed võivad olla tõhusad hambakatu ja igemepõletiku vähendamisel.

Mee paljude tervisega seotud eeliste hindamiseks ona vaja rohkem uuringuid. Enne mee kasutamist oma tervisliku seisundi ravi puhul peaks kindlasti eelnevalt nõu pidama oma arsti või tervishoiutöötajaga.

Algmaterjal: https://medicalnewsbulletin.com/top-eight-health-benefits-of-honey/

Scroll to Top